## Engage NY Eureka Math 2nd Grade Module 5 Lesson 18 Answer Key

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 18 Problem Set Answer Key

Question 1.

Use the arrow way and counting on to solve.

a. 300 – 247

Answer:

300 – 247 = 53.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the arrow way and counting on to solve.

300 – 247.

3 hundred = 300.

2 hundred = 200.

4 tens = 40.

7 ones = 7.

200 + 40 + 7 = 247.

300 – 247 = 53.

b. 600 – 465

Answer:

600 – 465 = 135.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

use the arrow way and counting on to solve.

600 – 465.

600 – 100 = 500.

500 – 35 = 465.

600 – 465 = 135.

Question 2.

Solve vertically, and draw a place value chart and chips. Rename in one step.

a. 507 – 359

Answer:

507 – 359 = 148.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve vertically, and draw a place value chart and chips.

507 – 359.

5 hundred = 500.

7 ones = 7.

500 + 7 = 507.

3 hundred = 300.

5 tens = 50.

9 ones = 9.

300 + 50 + 9 = 359.

507 – 359 = 148.

b. 708 – 529

Answer:

708 – 529 = 179.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

solve vertically, and draw a place value chart and chips.

708 – 529.

7 hundred = 700.

8 ones = 8.

700 + 8 = 708.

5 hundred = 500.

2 tens = 20.

9 ones = 9.

500 + 20 + 9 = 529.

708 – 529 = 179.

Question 3.

Choose a strategy to solve, and explain why you chose that strategy.

a. 600 – 437 | Explanation: |

Answer:

600 – 437 = 163.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 – 437.

600 – 100 = 500.

500 – 100 = 400.

400 + 37 = 437.

600 – 437 = 163.

b. 808 – 597 | Explanation: |

Answer:

808 – 597 = 211.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

808 – 597.

8 hundred = 800.

8 ones = 8.

800 + 8 = 808.

5 hundred = 500.

9 tens = 90.

7 ones = 7.

500 + 90 + 7 = 597.

808 – 597 = 211.

Question 4.

Prove the student’s strategy by solving both problems to check that their solutions are the same. Explain to your partner why this way works.

Answer:

800 – 543 = 257.

799 – 542 = 257.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

the student’s strategy is the same.

800 – 543 = 257.

799 – 542 = 257.

257 + 542 = 799.

Question 5.

Use the simplifying strategy from Problem 4 to solve the following two problems.

a. 600 – 547

Answer:

600 – 547 = 53.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

600 – 547.

600 – 100 = 500.

500 + 47 = 547.

600 – 547 = 53.

b. 700 – 513

Answer:

700 – 513 = 187.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 – 513.

700 – 100 = 600.

600 – 100 = 500.

500 + 13 = 513.

700 – 513 = 187.

### Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 18 Exit Ticket Answer Key

Choose a strategy to solve, and explain why you chose that strategy.

Question 1.

1. 400 – 265 | Explanation: |

Answer:

400 – 265 = 135.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

400 – 265.

400 – 100 = 300.

300 – 35 = 265.

265 + 35 = 300.

400 – 265 = 135.

Question 2.

2. 507 – 198 | Explanation: |

Answer:

507 – 198 = 309.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

507 – 198.

507 – 100 = 407.

407 – 100 = 307.

307 – 100 = 207.

207 – 9 = 198.

507 – 198 = 309.

Eureka Math Grade 2 Module 5 Lesson 18 Homework Answer Key

Question 1.

Use the arrow way and counting on to solve.

a. 700 – 462

Answer:

700 – 462 = 238.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 – 462.

700 – 100 = 600.

600 – 100 = 500.

500 – 100 = 400.

400 + 62 = 462.

700 – 462 = 238.

b. 900 – 232

Answer:

900 – 232 = 668.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

900 – 232.

900 – 100 = 700.

700 – 100 = 600.

600 + 68 = 668.

900 – 232 = 668.

Question 2.

Solve vertically, and draw a place value chart and chips. Rename in one step.

a. 907 – 467

Answer:

907 – 467 = 440.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

907 – 467.

9 hundred = 900.

7 ones = 7.

900 + 7 = 907.

4 hundred = 400.

6 tens = 60.

7 ones = 7.

400 + 60 + 7 = 467.

907 – 467 = 440.

b. 803 – 667

Answer:

803 – 667 = 136.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

803 – 667.

8 hundred = 800.

3 ones = 3.

800 + 3 = 803.

6 hundred = 600.

6 tens = 60.

7 ones = 7.

600 + 60 + 7 = 667.

803 – 667 = 136.

Question 3.

Choose a strategy to solve, and explain why you chose that strategy.

a. 700 – 390 | Explanation: |

Answer:

700 – 390 = 310.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

700 – 390.

7 hundred = 700.

3 hundred = 300.

9 tens = 90.

300 + 90 = 390.

700 – 390 = 310.

b. 919 – 657 | Explanation: |

Answer:

919 – 657 = 262.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

919 – 657.

9 hundred = 900.

1 ten = 10.

9 ones = 9.

900 + 10 + 9 = 919.

6 hundred = 600.

5 tens = 50.

7 ones = 7.

600 + 50 + 7 = 657.

919 – 657 = 262.

Question 4.

Explain why 300 – 186 is the same as 299 – 185.

Explanation:

Answer:

300 – 186 = 114.

299 – 185 = 114.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

yes both the problems get the same answer.

300 – 186 = 114.

299 – 185 = 114.

Question 5.

Solve 500 – 278 using the simplifying strategy from Problem 4.

Solution:

Answer:

500 – 278 = 222.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

5 hundred = 500.

2 hundred = 200.

7 tens = 70.

8 ones = 8.

200 + 70 + 8 = 278.

500 – 278 = 222.