Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Answer Key (2024)

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 13 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve. Convert tenths to hundredths before finding the sum. Rewrite the complete number sentence in decimal form. Problems 1(a) and 1(b) are partially completed for you.
a. 2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{3}{100}\) = 2\(\frac{10}{100}\) + \(\frac{3}{100}\) = ___2.13____
2.1 + 0.03 = __2.13_____

Answer:
2.1 + 0.03 = 2.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{3}{100}\).
2\(\frac{10}{100}\) + \(\frac{3}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
3/100 = 0.03.
2.1 + 0.03.
2.13.

b. 2\(\frac{1}{10}\) + 5\(\frac{3}{100}\) = 2\(\frac{10}{100}\) + 5\(\frac{3}{100}\) = _7.13_____

Answer:
2.1 + 5.03 = 7.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + 5\(\frac{3}{100}\).
2\(\frac{10}{100}\) +5 \(\frac{3}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
5 + 3/100 = 5 + 0.03 = 5.03.
2.1 + 5.03.
7.13.

c. 3\(\frac{24}{100}\) + \(\frac{7}{10}\)

Answer:
0.7 + 3.24 = 3.94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + 3\(\frac{24}{100}\).
\(\frac{70}{100}\) + 3\(\frac{24}{100}\).
7/10 = 0.7 = 0.7.
3 + 24/100 = 3 + 0.24 = 3.24.
0.7 + 3.24.
3.94.

d. 3\(\frac{24}{100}\) + 8\(\frac{7}{10}\)

Answer:
8.7 + 3.24 = 11.94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8\(\frac{7}{10}\) + 3\(\frac{24}{100}\).
8\(\frac{70}{100}\) + 3\(\frac{24}{100}\).
8 + 7/10 = 8 + 0.7 = 8.7.
3 + 24/100 = 3 + 0.24 = 3.24.
8.7 + 3.24.
11.94.

Question 2.
Solve. Then, rewrite the complete number sentence in decimal form.
a. 6\(\frac{9}{10}\) + 1\(\frac{10}{100}\)
b. 9\(\frac{9}{10}\) + 2\(\frac{45}{100}\)
c. 2\(\frac{4}{10}\) + 8\(\frac{90}{100}\)
d. 6\(\frac{37}{100}\) + 7\(\frac{7}{10}\)

Answer:
a. 7.91.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{9}{10}\) + 1\(\frac{10}{100}\).
6 + 9/10 = 6 + 0.9 = 6.9.
1 + 10/100 = 1 + 0.01 = 1.01.
6.9 + 1.01.
7.91.

Answer:
b. 11.115.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9\(\frac{9}{10}\) + 2\(\frac{45}{100}\).
9 + 9/10 = 9 + 0.9 = 9.9.
2 + 45/100 = 2 + 0.45 = 2.45.
9.9 + 2.45.
11. 115.

Answer:
c. 10.49.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{4}{10}\) + 8\(\frac{90}{100}\).
2 + 4/10 = 2 + 0.4 = 2.4.
8 + 90/100 = 8 + 0.09 = 8.09.
2.4 + 8.09.
10.49.

Answer:
d. 13.107.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{7}{10}\) + 6\(\frac{37}{100}\).
7 + 7/10 = 7 + 0.7 = 7.7.
6 + 37/100 = 6 + 0.37 = 6.37.
7.7 + 6.37.
13.107.

Question 3.
Solve by rewriting the number sentence in fraction form. After solving, rewrite the complete number sentence in decimal form.
a. 6.4 + 5.3
b. 6.62 + 2.98
c. 2.1 + 0.94
d. 2.1 + 5.94
e. 5.7 + 4.92
f. 5.68 + 4.9
g. 4.8 + 3.27
h. 17.6 + 3.59

Answer:
a. 11.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{4}{10}\) + 5\(\frac{3}{10}\).
6 + 4/10 = 6 + 0.4 = 6.4.
5 + 3/10 = 5 + 0.3 = 5.3.
6.4 + 5.3.
11.7.

Answer:
b. 8.1510.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{9}{10}\) + 2\(\frac{98}{100}\).
6 + 62/100 = 6 + 0.62 = 6.62.
2 + 98/100 = 2 + 0.98 = 2.98.
6.62 + 2.98.
8.1510.

Answer:
c. 2.104.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{94}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
94/100 = 0.94 = 0.94.
2.1 + 0.94.
2.104.

Answer:
d. 7.104.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + 5\(\frac{94}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
5 + 94/100 = 5 + 0.94 = 5.94.
2.1 + 5.94.
7.104.

Answer:
e. 9.162.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5\(\frac{7}{10}\) + 4\(\frac{92}{100}\).
5 + 7/10 = 5 + 0.7 = 5.7.
4 + 92/100 = 4 + 0.92 = 4.92.
5.7 + 4.92.
9.162.

Answer:
f. 4.9 + 5.68.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4\(\frac{9}{10}\) + 5\(\frac{68}{100}\).
4 + 9/10 = 4 + 0.9 = 4.9.
5 + 68/100 = 5 + 0.68 = 5.68.
4.9 + 5.68.

Answer:
g. 4.8 + 3.27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4\(\frac{8}{10}\) + 3\(\frac{27}{100}\).
4 + 8/10 = 4 + 0.8 = 4.8.
3 + 27/100 = 3 + 0.27 = 3.27.
4.8 + 3.27.

Answer:
h. 17.6 + 3.59.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
17\(\frac{6}{10}\) + 3\(\frac{59}{100}\).
17 + 6/10 = 17 + 0.6 = 17.6.
3 + 59/100 = 3 + 0.59 = 3.59.
17.6 + 3.59.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Exit Ticket Answer Key

Solve by rewriting the number sentence in fraction form. After solving, rewrite the complete number sentence in decimal form.
Question 1.
7.3 + 0.95

Answer:
8.25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{3}{10}\) + \(\frac{95}{100}\).
7 + 3/10 = 7 + 0.3 = 7.3.
0 + 95/100 = 0 + 0.95 = 0.95.
7.3 + 0.95.

Question 2.
8.29 + 5.9

Answer:
14.19.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5\(\frac{9}{10}\) + 8\(\frac{29}{100}\).
5 + 9/10 = 5 + 0.9 = 5.9.
8 + 29/100 = 8 + 0.29 = 8.29.
5.9 + 8.29.
14.19.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Homework Answer Key

Question 1.
Solve. Convert tenths to hundredths before finding the sum. Rewrite the complete number sentence in decimal form. Problems 1(a) and 1(b) are partially completed for you.
a. 5\(\frac{2}{10}\) + \(\frac{7}{100}\) = 5\(\frac{20}{100}\) + \(\frac{7}{100}\) = ___5.27_____
5.2 + 0.07 = __5.27____

Answer:
5.2 + 0.07 = 5.27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5\(\frac{2}{10}\) + \(\frac{7}{100}\).
5\(\frac{20}{100}\) + \(\frac{7}{100}\).
5 + 2/10 = 5 + 0.2 = 5.2.
7/100 = 0.07.
5.2 + 0.07.
5.27.

b. 5\(\frac{2}{10}\) + 3\(\frac{7}{100}\) = 8\(\frac{20}{100}\) + \(\frac{7}{100}\) = ___8.27_____

Answer:
5.2 + 3.07 = 8.27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5\(\frac{2}{10}\) +3 \(\frac{7}{100}\).
5\(\frac{20}{100}\) +3 \(\frac{7}{100}\).
5 + 20/100 = 5 + 0.2 = 5.2.
7/100 = 0.07 + 3 = 3.07.
5.2 + 3.07.
8.27.

c. 6\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{1}{100}\)

Answer:
6.5 + 0.01 = 6.51.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{1}{100}\).
6\(\frac{50}{100}\) + \(\frac{1}{100}\).
6 + 5/10 = 6 + 0.5 = 6.5.
1/100 = 0.01.
6.5 + 0.01.
6.51.

d. 6\(\frac{5}{10}\) + 7\(\frac{1}{100}\)

Answer:
2.1 + 0.03 = 2.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{5}{10}\) + 7\(\frac{1}{100}\).
6\(\frac{50}{100}\) +7 \(\frac{1}{100}\).
6 + 5/10 = 6 + 0.5 = 6.5.
7 + 1/100 = 0.01 + 7.
6.5 + 0.07.
6.57.

Question 2.
Solve. Then, rewrite the complete number sentence in decimal form.
a. 4\(\frac{9}{10}\) + 5\(\frac{10}{10}\)
b. 8\(\frac{7}{10}\) + 2\(\frac{65}{100}\)
c. 7\(\frac{3}{10}\) + 6\(\frac{87}{100}\)
d. 5\(\frac{48}{100}\) + 7\(\frac{8}{10}\)

Answer:
4.9 + 6 = 10.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4\(\frac{9}{10}\) + 5\(\frac{10}{10}\).
4\(\frac{90}{100}\) + 5\(\frac{100}{100}\).
4 + 9/10 = 4 + 0.9 = 4.9.
5 + 10/10 = 6.
4.9 + 6.
10.9.

Answer:
8.7 + 2.65 = 11.35.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8\(\frac{7}{10}\) + 2 \(\frac{65}{100}\).
8\(\frac{70}{100}\) + 2\(\frac{65}{100}\).
8 + 7/10 = 8 + 0.7 = 8.7.
2 + 65/100 = 2 + 0.65 = 2.65.
8.7 + 2.65.
11.35.

Answer:
7.3 + 0.87 = 8.17.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{3}{10}\) +6 \(\frac{87}{100}\).
7\(\frac{30}{100}\) +6 \(\frac{87}{100}\).
7 + 3/10 = 7 + 0.3 = 7.3.
6 + 87/100 = 6 + 0.87.
7.3 + 0.87.
8.17.

Answer:
7.8 + 0.48 = 8.28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{8}{10}\) + 5\(\frac{48}{100}\).
7\(\frac{80}{100}\) + 5\(\frac{48}{100}\).
7 + 8/10 = 7 + 0.8 = 7.8.
48/100 = 0.48.
7.8 + 0.48.
8.28.

Question 3.
Solve by rewriting the number sentence in fraction form. After solving, rewrite the complete number sentence in decimal form.
a. 2.1 + 0.87 = 2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{87}{100}\)
b. 7.2 + 2.67 = 7\(\frac{2}{10}\) + 2\(\frac{67}{100}\)
c. 7.3 + 1.8 = 7\(\frac{3}{10}\) +1 \(\frac{8}{10}\)
d. 7.3 + 1.86 = 7\(\frac{3}{10}\) + 1 \(\frac{86}{100}\)
e. 6.07 + 3.93 = 6\(\frac{7}{100}\) + 3\(\frac{93}{100}\)
f. 6.87 + 3.9 = 3\(\frac{9}{10}\) +6 \(\frac{87}{100}\)
g. 8.6 + 4.67 = 8\(\frac{6}{10}\) + 4\(\frac{67}{100}\)
h. 18.62 + 14.7 = 14\(\frac{7}{10}\) + 18\(\frac{62}{100}\)

Answer:
a. 7\(\frac{2}{10}\) +2 \(\frac{67}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{2}{10}\) +2 \(\frac{67}{100}\).
7 + 2/10 = 7 + 0.2 = 7.2.
2 + 67/100 = 2 + 0.67.
7.2 + 0.67.
7.87.

Answer:
b. 2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{87}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{87}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
87/100 = 0.87.
2.1 + 0.87.
2.97.

Answer:
c. 7\(\frac{3}{10}\) +1 \(\frac{8}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{3}{10}\) + 1\(\frac{87}{100}\).
7 + 3/10 = 7 + 0.3 = 7.3.
1 + 87/100 = 1 +0.87.= 1.87
7.3 + 1.87.
9.17.

Answer:
d. 7\(\frac{3}{10}\) + 1\(\frac{86}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{3}{10}\) + 1\(\frac{86}{100}\).
7 + 3/10 = 7 + 0.3 = 7.3.
86/100 = 1 + 0.86.
7 .3+ 1.86.
9.16.

Answer:
e. 6\(\frac{7}{100}\) +3 \(\frac{93}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{7}{100}\) +3 \(\frac{93}{100}\).
6 + 7/100 = 6 + 0.07 = 6.07.
3 + 93/100 = 3 + 0.93.
6.07 + 0.93.
7.00.

Answer:
f. 3\(\frac{9}{10}\) +6 \(\frac{87}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3\(\frac{9}{10}\) +6 \(\frac{87}{100}\).
3 + 9/10 = 3 + 0.9 = 3.9.
6 + 87/100 = 6 + 0.87 = 6.87.
3.9 + 6.87.
10.77.

Answer:
g. 8\(\frac{6}{10}\) + 4\(\frac{67}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8\(\frac{6}{10}\) +4 \(\frac{67}{100}\).
8 + 6/10 = 8 + 0.6 = 8.6.
67/100 = 4 + 0.67 = 4.67.
8.6 + 4.67.
13.27.

Answer:
h. 14\(\frac{7}{10}\) +18 \(\frac{62}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14\(\frac{7}{10}\) +18 \(\frac{62}{100}\).
14 + 7/10 = 14 + 0.7 = 14.7.
18 +62/100 = 18 + 0.62.
14.7 + 18.62.
33.32.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Answer Key (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Greg Kuvalis

Last Updated:

Views: 5415

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Greg Kuvalis

Birthday: 1996-12-20

Address: 53157 Trantow Inlet, Townemouth, FL 92564-0267

Phone: +68218650356656

Job: IT Representative

Hobby: Knitting, Amateur radio, Skiing, Running, Mountain biking, Slacklining, Electronics

Introduction: My name is Greg Kuvalis, I am a witty, spotless, beautiful, charming, delightful, thankful, beautiful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.